غده تیروئید کجاست؟

غده-تیروئید-کجاست

غده تیروئید کجاست؟

عملکرد غده تیروئید چگونه می باشد؟
چه نشانه هایی ممکن است علائمی برای پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید باشد؟

غده تیروئید یک اندام پروانه ای است که در پای گردن قرار دارد. این هورمون هایی را که متابولیسم را کنترل می کنند آزاد می کند، بدن افراد از انرژی استفاده می کند. هورمون های تیروئید تنظیم توابع بدن حیاتی را تنظیم می نماید، از جمله:

نفس كشيدن

ضربان قلب

سیستم عصبی مرکزی و محیطی

وزن بدن

قدرت عضلانی

سیکل قاعدگی

دمای بدن

سطح کلسترول

و…

غده تیروئید حدود 2 اینچ طول دارد و در مقابل گلو قرار دارد و زیر غضروف غده تیروئید که گاهی اوقات سیب آدم نامیده می شود. تیروئید دارای دو طرف لبه است که در هر دو طرف پشت سرافراد قرار دارد و معمولا توسط یک نوار از بافت تیروئید شناخته می شود. برخی افراد اصطکاکی ندارند و به جای این که دو لبه تیروئید جداگانه داشته باشند.

غده-تیروئید-کجاست

شرایط غده تیروئید

گواتر: یک اصطلاح عمومی برای تورم تیروئید. گواتر می تواند بی ضرر باشد، یا می تواند کمبود ید یا بیماری همراه با التهاب تیروئید به نام تیروئیدیت حشیموتو باشد.

تیروئیدیت: التهاب تیروئید، معمولا از عفونت ویروسی یا وضعیت خود ایمنی است. تیروئیدیت می تواند دردناک باشد، اغلب علائمی ندارد.

هیپرتیروئیدی: تولید بیش از حد هورمون تیروئید. هیپرتیروئیدیسم اغلب ناشی از بیماری Graves یا یک گره تابیوردی بیش از حد می باشد.

هیپوتیروئیدی: تولید کم هورمون تیروئید. آسیب تیروئید ناشی از بیماری اتوایمیون شایع ترین علت کم کاری تیروئید است.

بیماری گریوز: یک بیماری اتوایمیونی است که در آن تیروئید بیش از حد تحریک می شود و باعث هیپرتیروئیدی می شود.

سرطان تیروئید: شکل غیر معمول سرطان، سرطان تیروئید معمولا درمان می شود. برای درمان سرطان تیروئید ممکن است از جراحی، تابش و درمان هورمون استفاده شود.

ندول تیروئید: یک توده غیرطبیعی کوچک یا یک توده در غده تیروئید. گره های تیروئید بسیار شایع هستند. گفته می شود که اندکی سرطانی هستند آن ها ممکن است هورمون های اضافی را ترشح کنند، باعث پرکاری تیروئید می شوند و یا مشکلاتی را در پی دارند.

طوفان تیروئید: یک فرم نادر پرکاری تیروئیدی است که در آن سطح هورمون های بسیار بالای تیروئید باعث بیماری شدید می شود.

عملکرد غده تیروئید

تیروئید بخشی از سیستم غدد درون ریز است ، تولید، ذخیره و آزاد سازی هورمون ها را در جریان خون ایجاد می کند تا هورمون ها بتوانند به سلول های بدن برسند. غده تیروئید از غذاهایی که خورده می شود، برای ساخت دو هورمون اصلی از ید استفاده می کنند:

مهم است که سطوح T3 و T4 نه بیش از حد بالا و نه خیلی کم را بررسی کنند؛ برای این منظور بهتر است که به یک آزمایشگاه مجهز مراجعه شود.

دو غده در مغز – هیپوتالاموس و هیپوفیز برای حفظ تعادل T3 و T4 ارتباط برقرار می کنند. هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده TSH را تولید می کند که نشان می دهد که هیپوفیز به غده تیروئید برای تولید بیشتر یا کمتر از T3 و T4 با افزایش یا کاهش انتشار هورمون به نام هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) تولید می کند.

هنگامی که سطح T3 و T4 در خون کم می شود، غده هیپوفیز TSH بیشتری را برای ارسال غده تیروئید به تولید هورمون های تیروئید ایجاد خواهد شد.

اگر سطح T3 و T4 بالا باشد، غده هیپوفیز TSH کمتر به غده تیروئید برای کاهش تولید این هورمون ها آزاد می شود.

چرا افراد نیاز به غده تیروئید دارند؟

T3 و T4 در جریان خون افراد حرکت می کنند تا به تقریبا هر سلول بدن برسند. هورمون ها سرعت سرعت سلول / متابولیسم را تنظیم می کنند. به عنوان مثال، T3 و T4 میزان ضربان قلب را تنظیم می کنند و روده های خود را سریعا تغذیه خواهند نمود. بنابراین اگر سطح T3 و T4 کم باشد، ضربان قلب ممکن است از حد معمول تدریجی باشد و ممکن است افزایش یبوست / وزن را به همراه داشته باشد. اگر سطح T3 و T4 بالا باشد، ممکن است ضربان قلب سریع و اسهال / کاهش وزن را به وجود آورد.

علائم دیگر T3 و T4 بیش از حد در بدن (هیپرتیروئیدیسم):

اضطراب

تحریک پذیری یا خلق و خوی

عصبی، بیش فعالی

عرق کردن یا حساسیت به درجه حرارت بالا

لرزش دست (تکان دادن)

ریزش مو

نامنظمی دوران قاعدگی

برخی دیگر از علائم نادر که ممکن است کمبود T3 و T4 را نشان دهند (کم کاری تیروئید):

مشکل خواب

خستگی و خستگی

دشواری تمرکز

خشک پوست و مو

افسردگی

حساسیت به دمای سرد

دوره های مکرر و سنگین قاعدگی

درد مشترک و عضلانی

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه خوب در اصفهان

بدون نظر

درج دیدگاه شما