تشخیص تالاسمی مینور

تشخیص تالاسمی مینور

تالاسمی مینور نوعی کم خونی می باشد که بیماری محسوب نمی شود و تنها با انجام آزمایش قابل تشخیص می باشد. در این اختلال تغییراتی در گلبول های قرمز و هموگلوبین وجود دارد. گلبول های قرمز در مبتلایان این اختلال بیش از حد کوچک بوده و میزان هموگلوبین در خون بیش از حد نیاز بدن می باشد.

تالاسمی مینور در چه افرادی وجود دارد؟

این اختلال بیشتر از بدو تولد در فرد وجود دارد و ممکن است تا در طول زندگی درگیر آن باشد . در برخی افراد این بیماری از طریق والدین به فرزند منتقل می شود . در مواردی تالاسمی مینور تبدیل به تلاسمی ماژور می شود و بندرت این اتفاق می افتد.

تشخیص تالاسمی مینور

برای تشخیص این بیماری باید آزمایش خون مخصوصی داد. در این آزمایش به بررسی اندازه گلبول های قرمز و میزان هموگلوبین A2 در خون پرداخته می شود.

تالاسمی مینور و فقر آهن

در برخی از افرادی که دارای تالاسمی مینور هستند نیاز شدیدی به آهن دارند که تنها با رساندن مواد حاوی آهن درمان می شوند. در برخی از آنها نیازی به این کار نمی باشد. برای فهمیدن نیاز این افراد به آهن آزمایش خون انجام می شود . در این آزمایش میزان آهن اندازه گیری می شود . در غیر اینصورت پزشک به مصرف آهن تجویز می کند که نه تنها موجب بهبودی فرد نمی شود بلکه ممکن است حال او را وخیم کند و صدمات جبران ناپذیری را متوجه شخص کند.

کم خونی ناشی از کمبود آهن

در صورتی که بدن مشکلی در اندازه گلبول های قرمز و هموگلوبین خون (کم شدن میزان آن ) ایجاد شود عملکرد خون در اکسیژن رسانی به سلول ها دچار مشکل می شود. از جمله علل کم خونی می توان به تغذیه نادرست ، مسمومیت دارویی، بیماری های مزمن ، ناهنجاری های ژنتیکی اشاره کرد.  با خوردن مواد غذایی حاوی آهن ، اسید فولیک ، ویتامین B12  می توان کم خونی ناشی از کمبود آهن را جبران کرد. شایع ترین نوع کم خونی ناشی از فقر آهن می باشد که در اثر تغذیه نادرست می باشد.

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

 

 

 

2 دیدگاه ها
  • سلام خسته نباشیددختری 19 ساله هستم. بنده دو بار ازمایش cbc دادم و هر دوبار هموگلبین خونم 9.5 بود . اولین دکتر حرفی از مینور بودن نزد و فقط گفت هموگلبین خونت پایینه که با مصرف اسید فولیک و اهن بعد از یه مدت بالا میاد . اما دکتر دوم گفت مینور هستی . یعنی مادرزادی مینوری و تا اخر عمرت باید اسید فولیک بخوری . بچه تر هم که بودم ازمایش خون میدادم هیچ دکتری حرفی از مینور بودن نمیزد ولی میگفتن فقر اهن داری . من علایمی مثل استرس بی دلیل ، سردرد، سنگینی سر ، گزگز دست و پا ، سرد شدن دست و پا ، گاهی سرگیجه و تاری دید ، تپش قلب ، حالت تهوع رو دارم . با توجه به اینکه همه میگن مینور بودن علائمی نداره و مشکل ساز نیست ایا این مشکلات من میتونه از فقر اهن باشه؟ امکانش هست که دکتر اشتباه کرده باشه در تشخیص مینور بودن من؟ ضمنا پیش دکتری هم رفتم و معاینات ام اس و تومور رو انجام داد و مشکلی نبود . این علائم من از فقر اهنه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

    نوامبر 12, 2017 پاسخ

درج دیدگاه شما