تست غربالگری دوران بارداری

تست غربالگری دوران بارداری

اگرچه بسیاری از نوزادان سالم متولد می شوند ، اما به میزان 2 تا 3 درصد از نوزادان در هنگام تولد ، با نقایص مادرزادی روبه رو می باشند . همچنین از شایع ترین این بیماری های سندرم داون ، می توان نقایص لوله عصبی و سندرم تریزومی 18 را نام برد. در نتیجه برای بررسی و تشخیص به موقع این 3 بیماری ، آزمایش های غربالگری دوران بارداری صورت می گیرد .

معمولا بیماری های مذبور در فرزندان خانواده هایی ، به وجود می آید که دارای سابقه نقایص مادر زادی نیستند و بنابراین انجام آزمایش های غربالگری بارداری هم به تمام زوج هایی که فرزندی در راه دارند و هم زوج های در معرض خطر این بیماری ها باید انجام دهند .

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که جواب های نگران کننده این آزمایش ها به منظور تولد فرزند غیر عادی نمی باشد و در حقیقت این آزمایش ها برای تشخیص بیماری های مادر زادی شکل نگرفته اند بنابراین نتایج غیر طبیعی آن ها به منظور قطعیت نقص مادرزادی درنوزاد نمی باشد ، همچنین نتایج غیر طبیعی لازم است که با انجام آزمایش های تکمیلی دیگری، تأیید گردند .

آزمایش های غربالگری به دو شکل صورت می گیرد :

غربالگری 3 ماهه اول :

معمولا در بین هفته های 11 تا 13 بارداری ، این آزمایش صورت می گیرد همچنین برای بررسی احتمال خطر سندرم داون وتریزومی 18 انجام می گیرد و دارای آزمایش خون و سونوگرافی می باشد .
آزمایش خونی : اندازه گیری مقدار 2 نوع پروتئین درخون مادر .
سونوگرافی : تجمع مایع پشت گردن جنین از طریق سونوگرافی اندازه گیری می گردد و همچنین تجمع این مایع در پشت گردن جنین ، کاملا طبیعی می باشد اما در صورتی که این مایع بیشتر ازحد مشخص شده باشد و نتیجه آن در آزمایش خونی غیر طبیعی باشد ، خطر افزایش نقایص مادر زادی و اختلالات کروموزومی وجود دارد .

غربالگری-در-بارداری
در صورت نگران کننده بودن جواب 2 آزمایش فوق ، حتما باید قطعیت این بیماری ها توسط پزشک ، با آزمایش های تشخیصی مورد بررسی قرار گیرد و همچنین نمونه گیری از پرزهای جفت یکی از این آزمایش های تشخیص قطعی ، می باشد .
در صورت طبیعی بودن جواب آزمایش های فوق ، اگر در این آزمایش ها خطری مشاهده نشود به مادر باردار توصیه می گردد که آزمایش های غربالگری 3 ماهه دوم را انجام دهد .

غربالگری 3 ماهه دوم :

معمولا در بین هفته های 15 تا 22 بارداری این آزمایش ها صورت می گیرند .
آزمایش خون : این آزمایش ها به چند نوع تقسیم می شوند که مقدار4 پروتئین در نوع 4 گانه آن ، مخصوصا درخون اندازه گیری می شود . و به طور طبیعی ، این مواد در خون مادر باردار وجود دارند . همچنین این آزمایش ، نوع 3 گانه نیز دارد که دارای هزینه کم تری می باشد . یک پروتئین اصلی در بدن جنین تولید می گردد که توسط ادرار جنین وارد مایعی می شود که جنین در آن شناور است . در نتیجه به خون مادر منتقل می شود و به جریان خون مادر راه پیدا می کند .

در صورتی که این پروتئین درخون مادرافزایش پیدا کرده باشد امکان دارد که لوله عصبی جنین باز شده باشد و در این حالت ، مقدار زیادی از این پروتئین به مایع جنینی و خون مادر منتقل می شود . درصورتی که میزان این 4 ماده غیر طبیعی باشد ، لازم است که سونوگرافی انجام بگیرد .

سونوگرافی : در صورت انجام سونوگرافی سه بیماری سندرم داون ، باز بودن لوله عصبی جنین وتریزومی 18 را می توان مورد بررسی قرار داد .
در صورتی که در نتیجه سونوگرافی ، احتمال خطر بیماری مشاهده شود ، لازم است که آزمایش های تشخیص قطعی انجام گرفته شود .
به طور مثال : از مایعی که جنین در آن شناور است ، نمونه برداری شود. در نتیجه میزان هورمون ها و سلول های جنین، مورد بررسی کروموزومی قرار داده می شوند .

غربالگری-در-دوران-بارداری
آزمایش های غربالگری این امکان را می دهد که مادر دوران بارداری را آسوده تر طی کند و پزشک و مادر از سلامت جنین اطمینان پیدا می کنند .همچنین با انجام آزمایش غربالگری ، والدین اطلاعات روشن تری از نوزادی که قرار است به زودی متولد شود دارند . این آزمایش ها در 3 ماهه اول ، بسیار اهمیت دارند . بنابراین در صورتی که مادر به ترتیب آزمایش ها را انجام داد و در جنین او اختلالاتی ثابت شد ، با اجازه پزشکی قانونی ، می تواند جنین خود را سقط کند .

بیماری های سه گانه :

سندرم داون : دراین بیماری ترتیب طبیعی کروموزوم ها به علت اختلالات تقسیم سلولی ، برهم می ریزد و به جای 46 کروموزوم ، سلول ها 47 کروموزوم دارند .
نقایص لوله عصبی ازجدی ترین نقایص هنگام تولد می باشد .

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه خوب در اصفهان

بدون نظر

درج دیدگاه شما