بیوشیمی

بيوشيمی

بخش مهمی در آزمایشگاه به نام بیوشیمی وجود دارد که آزمایش های فراوانی در آن انجام می شود. برای ارزیابی عملکرد بدن چه در دوران بیماری و چه در دوران بهبودی ( چکاب بدن) از آزمایشات این بخش استفاده می شود. آزمایشاتی که در این بخش وجود دارد شامل بیوشیمی خون، بیوشیمی ادرار، بررسی بیوشیمی مایعات بدن از طریق اندازه گیری و بررسی  نمونه های خون ، ادرار و مایعاتی مانند مایع نخاع، مایع آسیت، مایع سینوویال و مایع پلور انجام می شود.

آزمایشگاه قاضی عسگر یکی از بهترین و مجهزترین آزمایشگاه در اصفهان می باشد که با داشتن کادر مجرب و متخصص و امکانات پیشرفته پاسخگوی مراجعین به این مرکز پزشکی می باشد.

تعریف بیوشیمی

به تغییرات ترکیبات شیمیایی جانداران بیوشیمی گفته می شود که چگونگی وقوع واکنش های شیمیایی در اندام های سلولی، بافت و ارگان ها را تجزیه و ترکیب می نماید. اساس شیمیایی در موجودات زنده شناخته می شود.

بیوشیمی

دستاوردهای مهم بیوشیمی شامل: کشف DNA ، تعیین ساختمان سه بعدی، مکانیسم فعالیت بسیاری از مولکول های پروتئینی، جزئیات سنتز از پروتئین در ژن ها می باشد.

دلیل تنوع در موجودات زنده، اساس مولکولی و الگو می باشد. اکثر ارگانیسم ها به یک میزان از واحد های ساختمانی تشکیل می شوند که به صورت ماکرومولکول های تجمع یافته است. در همه ارگانیسم ها، نقل و انتقال اطلاعات ژنتیکی به یک میزان صورت می گیرد یعنی DNA  به  RNAصورت می گیرد. در همه جانداران آدنوزین تری فسفات یا ATP  از راه مشخصی تولید می شود.

سه نوع مدل اتمی برای نشان دادن ساختمان سه بعدی مورد استفاده قرار می ‌گیرد ، از جمله:

 مدل فضا پرکن  (Space _ Filling)

مدل گوی و میله  (ball _ and _ Stick)

مدل اسکلتی  (Skeletal)

اهداف بیوشیمی  چگونه صورت می گیرد؟

  • به منظور بررسی همه ترکیبات شیمیایی در ابعاد سلولی، بافت ها و اعضای جاندران در تمام شرایط (بیماری و سلامت)
  • تمام فرآیندهای شیمیایی که در بدن جاندران اتفاق می افتد را تحلیل و بررسی کردن

تاثیرات بیوشیمی در آزمایشگاه

تمام بیماری ها ازجمله کم خونی و یا ناهنجاری و اختلالات متابولیسم در بیوشیمی مکانیسم مورد بررسی قرار می گیرد.

باید گفت که میزان فعالیت آنزیم ها در تشخیص  DNA بسیار کمک می کنند. و در تشخیص بیماری های ژنتیکی و سرطان ها بسیار موثر می باشد.

سوشهای باکتریایی حاوی DNA نوترکیب که توسط مهندسی ژنتیک ایجاد شده است، باعث تولید پروتئین هایی همچون انسولین و هورمون رشد را فراهم می کند. به علاوه ، اساس علائم داروهای جدید بیوشیمی خواهد بود.

امروزه به علت پیشرفت و گسترش تکنولوژی، بیوشیمی قادر است که تمام پاسخ های محققین را در رابطه با علم پزشکی را مهیا سازد. که حتما باید در یک آزمایشگاه خوب صورت گیرد. ما در این مقاله آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر که آزمایشگاهی در اصفهان می باشد را معرفی می نماییم.

چه وقت زمان لازم برای انجام واکنش های بیوشیمی می باشد؟

در سیستم های بیولوژیکی آنزیم ها به وسیله راکسیون های شیمیایی کاتالیز می گردند. تغییرات فضایی در ماکرومولکول های بیولوژیکی به سرعت صورت می ‌گیرد. سرعت این فراکنش کمتر از چند میکرو ثانیه می باشد. جابه جایی یک واحد از پروتئین با حفظ واحد دیگر، تنها در چند نانو ثانیه اتفاق می افتد. باید گفت که واکنش های خیلی سریع که غیر قابل اندازه گیری باشد نیز رخ می دهد.

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه خوب در اصفهان