آزمایش HIV

آزمایش-ایدز

آزمایش HIV

جواب آزمایش ایدز چقدر طول می کشد؟
برای آزمایش ایدز باید ناشتا بود؟

تست HIV نشان می دهد که آیا فرد مبتلا به بیماری ایدز است یا خیر؟

بیماری ایدز نوعی نقص ایمنی بدن به شمار می آید که سبب  این عارضه خواهد شد. ایدز پیشرفته ترین مرحله عفونت HIV است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که همه افراد 13 تا 64 ساله حداقل یک بار برای HIV آزمایش کنند و افرادی که در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند بیشتر آزمایش دهند.

عوامل خطر برای عفونت HIV عبارتند از داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (جنسی بدون کاندوم) با فردی که HIV مثبت است یا وضعیت HIV  نمی داند؛ داشتن رابطه جنسی با شرکای بسیاری و تزریق مواد مخدر و به اشتراک گذاری سوزن، سرنگ، و یا سایر تجهیزات غیر بهداشتی را می توان اشاره کرد.

CDC توصیه می کند که همه زنان باردار برای اولین بار در طول هر حاملگی برای HIV آزمایش می شوند.

تست HIV میتواند عفونت HIV را تشخیص دهد، اما نمی تواند بگوید چقدر یک فرد مبتلا به اچ آی وی یا فرد مبتلا به ایدز است.

آزمایش-ایدز

چرا آزمایش HIV مهم است؟

دانستن وضعیت HIV می تواند به شما و دیگران ایمنی بودن سیستم بدن را نشان دهد.

در صورتی که اچ آی وی منفی باشد،

به این معنا است که فرد به بیماری ایدز مبتلا نمی باشد.

اگر اچ آی وی مثبت باشد، بیانگر این است که فرد به بیماری ایدز مبتلا می باشد و بدنش آلوده به این بیماری است.

افراد مبتلا به ART ترکیبی از داروهای اچ آی وی را هر روز مصرف می کنند. ART کمک می کند تا افراد مبتلا به اچ آی وی زندگی  طولانی و سالمی کنند .ART همچنین خطر ابتلا به HIV را کاهش می دهد. افراد مبتلا به اچ آی وی باید در اسرع وقت شروع به درمان شوند.

کاندیدای آزمایش  HIV

مراکز و آزمایشگاه مجهز، کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کنند که همه افراد 13 تا 64 ساله حداقل یک بار برای HIV آزمایش کنند. و آن را به عنوان یک قاعده کلی، افرادی که در معرض خطر ابتلا به عفونت HIV قرار دارند باید هر ساله آزمایش شوند. مردان همجنسگرا و دوجنسگرا فعال ممکن است از تست بیشتر، مانند هر 3 تا 6 ماه استفاده کنند.

عواملی که خطر ابتلا به عفونت HIV را افزایش می دهند عبارتند از:

داشتن رابطه جنسی واژینال یا مقعد با کسی که HIV مثبت دارد .

تزریق مواد مخدر و به اشتراک گذاری سوزن، سرنگ، و یا سایر تجهیزات مواد مخدر با دیگران

تبادل جنسی مواد مخدر

داشتن یک بیماری انتقال یافته جنسی (STD) مانند سیفلیس

داشتن هپاتیت یا سل (TB)

داشتن رابطه جنسی با هرکسی که دارای یکی از عوامل خطر HIV است که در بالا ذکر شده است

اگر فردی مورد آزار جنسی قرار گرفته باشد، باید بعد از آن حتما  آزمایش اچ آی وی را انجام دهد. پیشگیری نیز  پس از قرار گرفتن در معرض (PEP)  می تواند مورد توجه قرار گیرد. PEP شامل استفاده از داروهای ضد رتروویروسی (ARV) پس از قرار گرفتن در معرض اچ آی وی برای جلوگیری از آلوده شدن به HIV است. برای کسب اطلاعات بیشتر، اطلاعات حقوقی AIDSinfo در مورد PEP را بخوانید.

آیا زنان باردار نیز باید آزمایش HIV دهند؟

CDC  توصیه می کند که همه زنان باردارعلاوه بر آزمایشات دوران بارداری باید برای اولین بار در طول هر حاملگی آزمایش  HIV دهند. زنانی که قصد باردار شدن دارند نیز باید آزمایش شوند.

زنان مبتلا به اچ آی وی در طول بارداری و زایمان از داروهای اچ آی وی برای کاهش خطر ابتلا به انتقال HIV از مادر به کودک استفاده می کنند.

انواع آزمایشات HIV کدامند؟

سه نوع اصلی از آزمایشات HIV وجود دارد: تست های آنتی بادی، آزمایش های ترکیبی (آزمایش های آنتی بادی / آنتیژن) و آزمایشات اسید نوکلئیک (NAT). به محض این كه هر کدام از این آزمایشات عفونت را تشخیص داد، باید دوره پنجره را آغاز کرد. هر آزمایش دارای دوره پنجره ای متفاوت است. دوره پنجره زمانی است که فرد مبتلا به HIV می شود و هنگامی که یک آزمایش می تواند به طور دقیق عفونت HIV را تشخیص دهد.

آزمایش آنتی بادی: برای بررسی آنتی بادی های HIV در خون یا مایعات از دهان صورت می گیرد. آنتی بادی های HIV، پروتئین های مبارزه با بیماری هستند که بدن در پاسخ به عفونت HIV تولید می کند. این  پروسه می تواند 3 تا 12 هفته طول بکشد تا بدن یک فرد بتواند آنتی بادی های کافی برای آزمایش تشخیص عفونت اچ آی وی  را ایجاد کند. (به عبارت دیگر، دوره پنجره برای آزمایش آنتی بادی در اکثر افراد، جایی بین 3 تا 12 هفته از زمان عفونت است.)

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه در اصفهان

بدون نظر

درج دیدگاه شما