آزمایش کم کاری تیروئید

آزمایش کم کاری تیروئید

آزمایش کم کاری تیروئید

تیروئید متشکل از غده ای کوچکی که به شکل پروانه می باشد و جایگاه آن در قسمت جلوی گردن است . این غده تیروئید تری یدوتیرونین (T3)  و تیروکسین (T4)  را تولید می کند . وظیفه این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین و کنترل درجه حرارت بدن و تاثیرات آن بر تمام جوانب متابولیسم بدن می باشد . هنگامی که غده تیروئید قادر به تولید نکردن هورمون نباشد بانوان خصوصا کسانی  که در رده سنی بالای 60 سالگی قرار دارند مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند .

آزمایش کم کاری تیروئید

آزمایش کم کاری تیروئید

آزمایشات کم کاری تیروئید و تشخیص آن

همانطور که مشخص است کم کاری تیروئید در زنان مسن بیشتر می باشد توصیه به همین خاطر توصیه می شود زنان مسن به صورت سالیانه آزمایشات لازم در رابطه با این بیماری را انجام دهند و هم چنین کسانی که تصمیم بر بارداری دارند نیز این آزمایش را انجام دهند . علائم کم کاری تیروئید خستگی – خشکی پوست – یبوست – بالاتر رفتن وزن – از علائم این بیماری می باشد که به محض نشانه های آن باید آزمایشات کم کاری تیروئید را انجام داد . آزمایشاتی که برای تشخیص کم کاری تیروئید انجام می شود T3RU-TSH-T4 می باشد . نشان دهنده کم کاری تیروئید یک تیروکسین پایین و TSH بالا می باشد . این به این منظور می باشد که برای تحریک شدن تیروئید TSH باید بیشتر ترشح شود و هم چنین TSH بالا می رود .  اگر در بروز کم کاری تیروئید ، عواملی مثل هیپوفیز یا هیپوتالاموس نقش دارند و انجام ام ار ای (MRI)  بسیار لازم و ضروری می باشد .
آزمایش اولیه تیروئید که پزشکان تجویز می کنند TSH می باشد که به معنی هورمون تحریک کننده است که دلیل آن غده هیپوفیز می باشد و باعث تحریک تیروئید و هورمون های T3-T4 را گسترش می دهتد . اندازه طبیعی و عادی برای TSH بین 0.4 – 4.0  MIU  / L است.

اگر TSH  فرد به این میزان باشد جای هیچگونه نگرانی نیست و با همین صورت ارزش TSH  کاملا اختلالت تیروئید را رد نمی کند مقادیر زیادی از TSH  نشان دهنده مشکلات زیاد تیروئید که در حال حاضر تکامل پیدا کرده است را نشان می دهد .

گاهی اوقات اختلالات تیروئید به چندین آزمایش هم نیاز دارد تا به طور کامل بررسی و تشخیص داده شود حتی این امکان هم وجود دارد که با اینکه TSH طبیعی است اما باز هم پزشک آزمایشات بیشتری را بریای فرد تجویز کند .

عواملی که نشان دهنده کم کاری تیروئید می باشند :

به اضافه خواندن TSH  بالا نشانه های بالینی هم می تواند کم کاری تیروئید را نشان دهد :

 • بالاتر رفتن حساسیت به سرما
 • بی حالی و خستگی
 • بالاتر رفتن وزن به صورت غیر عادی
 • خشکی پوست ناگهانی
 • یبوست
 • درد عضلات
 • احساس درد در مفاصل
 • بد خلقیو افسردگی
 • ضربن قلب با سرعت کم
 • نازک شدن مو
 • اختلالات قاعدگی

بعد از اینکه تیروئید تشخیص داده شود و در دوره درمان قرار گرفت ممکن است پزشک انجام آزمایشات TSH  را به طور مداوم ومنظم تجویز کند .

T4 یکی از شایع ترین  هورمون هایی می باشد که اندازه گیری می شود و به طور مستقیم به واسطه غده تیروئید تولید می شود و بعد از آن گسترش پیدا می کند .

محدوده طبیعی T4 آزاد بین 2.8 – 0.8 ng / dL است.

اگر اندازه TSH  غیر عادی باشد احتمال دارد نشان دهنده کم کاری تیروئید باشد .

ممکن است برای تشخیص تیروئید پزشک آزمایش کلسی تونین را تجویز کند . کلسی تونین در سرطان تیروئید بیشتر شود . تجویز سونوگرافی – نمونه برداری و یا آزمایشات ید برای تشخیص و بررسی بیشتر تیروئید می باشد .

میتوان گفت در عین حال که آزمایش خون می تواند اطلاعات وسیعی را در اختیار پزشکان قرار دهد و آن ها بهتر بتوانند اختلالات تیروئیدی تشخیص و بررسی کنند با این حال امکان دارد پزشک برای اطلاعات بیشتر سونوگرافی تیروئید و یا حتی نمونه برداری و آزمایش ید را تجویز کند سونوگرافی تیروئید احتمال دارد برای تشخیص گره های تیروئید انجام شود با مشاهده گره می توان به این راه های درمان و تشخیص بیشتری برای بیماری اختلالت تیروئید بیشتر پی برد .

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر – آزمایشگاه در اصفهان

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما