آزمایش کم خونی

آزمایش-کم-خونی

آزمایش کم خونی

تشخیص کم خونی با چه آزمایشی مشخص می شود؟
برای آزمایش کم خونی باید ناشتا بود؟

کم خونی یک بیماری می باشد و زمانی که مقدار هموگلوبین خون یک فرد زیر سطح طبیعی است، در فرد ظاهر می شود. کاهش هموگلوبین اغلب با کاهش تعداد گلبول های قرمز (RBCs) و هماتوکریت همراه است. هموگلوبین در داخل RBC ها موجود است و برای انتقال و تحویل اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن ضروری است.

تشخیص کم خونی

با مراجعه به یک آزمایشگاه مجهز برای تشخیص کم خونی، پزشک ممکن است از شما درباره سابقه پزشکی و خانوادگی ، معاینه فیزیکی و انجام آزمون های زیر سوال کند، از جمله:

شمارش کامل خون CBC : برای شمارش تعداد گلبول های خون در یک نمونه از خون افراد استفاده می شود. برای کم خونی، پزشک در سطوح گلبول قرمز موجود در خون (هماتوکریت) و هموگلوبین خون بررسی می نماید.

مقدار هماتوکریت بزرگسالان از یک عمل پزشکی به دیگری متفاوت است، اما معمولا بین 40 تا 52 درصد برای مردان و 35 و 47 درصد برای زنان تعیین شده است. مقدار هموگلوبین افراد بالغ به طور کلی 14 تا 18 گرم در هر دسی لیتر برای مردان و 12 تا 16 گرم در دسی لیتر برای زنان است.

آزمایش کم خونی برای تعیین اندازه و شکل سلول های قرمز خون : برخی از گلبول های قرمز ممکن است برای اندازه، شکل و رنگ غیر معمول مورد آزمایش قرار گیرند.

آزمایش-کم-خونی

تست های اضافی  دیگر برای بررسی کم خونی

چنانچه آزمایشگاهی، تشخیص کم خونی دریافت نماید، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری برای تعیین علت اصلی تجویز کند. به عنوان مثال، کم خونی کمبود آهن می تواند منجر به خونریزی مزمن زخم، پولیپ خوش خیم در روده بزرگ، سرطان روده بزرگ، تومور یا مشکلات کلیه شود.

گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یک نمونه از مغز استخوان را برای تشخیص و آزمایش کم خونی مطالعه نمایند.

درمان کم خونی

درمان آنمی بستگی به علت های زیادی دارد، از جمله:

نارسایی کمبود آهن: درمان این نوع کم خونی معمولا شامل مکمل های آهن و تغییرات در رژیم غذایی می باشد.

اگر علت اصلی فقدان آهن از دست رفتن خون است (غیر از قاعدگی) منبع خونریزی باید در محل قرار گیرد و متوقف شود. این نوع درمان ممکن است توسط جراحی صورت گیرد.

کم خونی کمبود ویتامین : درمان اسید فولیک و کمبود B12 حاوی مکمل های غذایی و افزایش این مواد مغذی در رژیم غذایی افراد است.

اگر سیستم گوارش افراد دارای مشکل مصرف ویتامین B-12  را داشته باشند، پزشک مصرف مواد غذایی که حاوی این ویتامین است را تجویز می کند.

کم خونی از بیماری مزمن : درمان خاصی برای این نوع کم خونی وجود ندارد. پزشکان بر درمان بیماری زمینه ای تمرکز می کنند. اگر علائم شدید باشد، انتقال خون یا تزریق اریتروپویتین مصنوعی صورت می گیرد. هورمونی که به طور کلی توسط کلیه ها تولید می شود، ممکن است به تحریک تولید گلبول های قرمز و کاهش خستگی کمک کند.

کم خونی پروستات : درمان این کم خونی ممکن است شامل انتقال خون به منظور افزایش سطح گلبول قرمز باشد. اگر مغز استخوان افراد بیمار باشد و نمی تواند سلول های خونی سالمی را ایجاد کند، ممکن است به پیوند مغز استخوان نیاز داشته باشد.

بیماری های ناشی از بیماری مغز استخوان: درمان این بیماری های مختلف می تواند شامل دارو، شیمی درمانی یا پیوند مغز استخوان باشد.

بی حسی همولیتیک (مدیریت بیماری های همولیتیک شامل اجتناب از داروهای مشکوک) درمان عفونت های مرتبط و مصرف داروهایی است که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند که ممکن است به گلبول های قرمز حمله کند.

بسته به شدت کم خونی ، ممکن است خونریزی یا پلاسما فرز ضروری باشد. پلاسما فرز یک نوع از روش فیلتر کردن خون است. در موارد خاص، حذف طحال ممکن است مفید باشد.

کم خونی سلولی شکم : درمان این کم خونی ممکن است شامل مصرف اکسیژن، داروهای تسکین دهنده درد و مایعات خوراکی و داخل وریدی برای کاهش درد و جلوگیری از عوارض باشد. پزشکان همچنین ممکن است تزریق خون، مکمل اسید فولیک و آنتی بیوتیک را توصیه کنند.

پیوند مغز استخوان ممکن است در بعضی شرایط درمان موثر باشد. داروهای سرطان به نام هیدروکسی اوره (Droxia، Hydrea) نیز برای درمان کم خونی سلول های خاردار استفاده می شود.

تالاسمی : این کم خونی ممکن است با تزریق خون، مکمل اسید فولیک، دارو، حذف طحال (splenectomy) یا پیوند سلول های بنيادی خون و سلول های مغز استخوان درمان شود.

آزمایش کم خونی و بارداری

تفسیر آزمایش کم خونی بارداری چگونه می باشد؟
هموگلوبین پایین در بارداری چه عارضه ای را ایجاد می نماید؟
آیا آزمایش کم خونی بارداری را باید قبل از حاملگی انجام داد؟

زمانی که در مادری کم خونی نمایان شود  باید  فورا به یک آزمایشگاه مجهز رفته و آزمایش کم خونی در بارداری را انجام دهد زیرا این عارضه باعث خواهد شد که خون به اندازه کافی به منظور حمل اکسیژن توسط سلول های قرمز به بافت ها و نوزاد ایجاد نگردد و نوزاد دچار اختلال در تنفس و تغذیه گردد.

در دوران بارداری، بدن خون بیشتری برای حمایت از رشد کودک تولید می کند. اگر به اندازه کافی آهن یا برخی مواد مغذی دیگر دریافت نشود بدن ممکن است قادر به تولید مقدار گلبول های قرمز که نیاز به ایجاد این خون اضافی باشد  را مهیا نکند.

اگر مادری در بارداری کم خونی خفیفی داشته باشد، امری طبیعی تلقی می شود اما در صورت بروز کم خونی شدید  بیانگر میزان آهن یا ویتامین های آن  در بدن مادر پایین تر از حد معمول می باشد. کم خونی عوارض جانبی را به همراه دارد از جمله:

مادران را خسته و بی حال  و هم چنین ضعیف نشان خواهد داد، و در صورت درمان نکردن زایمان زود رس را به همراه خواهد آورد.

آزمایش-کم-خونی-و-بارداری

انواع کم خونی در بارداری

چندین نوع از کم خونی می تواند در دوران بارداری ایجاد شود.، که شامل:

  • نارسایی کمبود آهن
  • کمبود ویتامین B12: بدن نیاز به ویتامین B12 دارد تا گلبول های قرمز خون را تشکیل دهد. هنگامی که یک زن باردار ویتامین B12 را از رژیم غذایی خود به اندازه کافی دریافت نمی کند، بدن او نمی تواند گلبول های قرمز خون سالم تولید کند. زنان که گوشت، مرغ، محصولات لبنی و تخم مرغ را نمی خورند، خطر ابتلا به کمبود ویتامین B12 را افزایش می دهند که ممکن است به نقایص زایمان مانند ناهنجاری های لوله عصبی کمک کند و می تواند منجر به زایمان زودرس نیزشود.
  • کم خونی فقر آهن: این نوع از کم خونی زمانی اتفاق می افتد که آزمایش کم خونی بیانگر این باشد که بدن به اندازه کافی مقدار هموگلوبین تولید نمی کند. هموگلوبین  یک پروتئین در گلبول های قرمز می باشد که اکسیژن را از ریه ها به بقیه بدن حمل می کند. در کم خونی فقر آهن، خون نمی تواند اکسیژن کافی به بافت ها در تمام نقاط بدن را برساند. کمبود آهن از شایع ترین علت کم خونی در دوران بارداری است. کم خونی فقر آهن Folate ویتامین است که به طور طبیعی در غذاهای خاص مانند سبزیجات، برگ سبز یافت می شود. نوعی از ویتامین B، بدن نیاز به فولات برای تولید سلول های جدید، از جمله گلبول های قرمز خون سالم دارد. خانم ها در طول بارداری نیاز به فولات اضافی دارند. اما گاهی اوقات از رژیم غذایی آن ها کافی نیست. زمانی کا این عارضه رخ دهد، بدن نمی تواند سلول های کافی طبیعی خون را برای انتقال اکسیژن به بافت ها  دیگر در بدن ایجاد نماید. مکمل های فلاوون همان مکمل اسید فولیک هستند. کمبود فولات می تواند به طور مستقیم به انواع خاصی از نقص های زایمان مانند ناهنجاری های لوله عصبی (اسپینا بیفیدا) و وزن کم هنگام تولد منجر شود. برای کنترل کم خونی بهتر است که قبل از پروسه بارداری به یک آزمایشگاه خوب مراجعه نموده و آزمایش کم خونی را اعمال کنید.

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه خوب در اصفهان

بدون نظر

درج دیدگاه شما