آزمایش چربی خون

آزمایش-چربی-خون

آزمایش چربی خون

چطور بفهمیم چربی خون داریم؟
میزان طبیعی و نرمال چربی خون در سنین مختلف چقدر باید باشد؟
مرز کلسترول در آزمایش چربی خون چقدر می باشد؟

یک آزمایش کامل کلسترول یا آزمایش چربی خون، نیز یک پانل چربی یا پروتئین چربی است. آزمایشگاه خوب می تواند از آن برای اندازه گیری مقدار کلسترول “خوب” و “بد” و تری گلیسیرید ( نوعی چربی) در خون استفاده نماید.

کلسترول یک چربی نرم و مومی است که بدن نیاز به عملکرد مناسب دارد. با این حال، کلسترول بیش از حد می تواند منجر به:

  • بیماری قلبی
  • سکته مغزی
  • آترواسکلروز، گرفتگی یا سخت شدن شریان ها

فرد با مراجعه به یک آزمایشگاه خوب این ازمایش چربی خون را بدون نیاز به ناشتا انجام می دهد. با این حال، اگر آزمون به عنوان بخشی از یک نمای کلی چربی باشد، نیاز به سرعت 12 ساعته (بدون غذا و نوشیدن، به جز آب) برای دقیق ترین نتایج، حداقل دو ماه پس از حمله قلبی، جراحی، عفونت، آسیب و یا حاملگی به منظور کنترل سطح کلسترول نیاز است.

کلسترول نوعی چربی است که در خون یافت می شود. این  پروسه توسط بدن تولید می شود و همچنین از غذاهایی در روز خورده  خواهد شد نیز جذب می گردد. کلسترول بدن برای حفظ سلامت سلول های مورد نیاز است. کلسترول بیش از حد منجر به بیماری عروق کرونر خواهد شد. سطح کلسترول خون اغلب به شرایط ژنتیکی بستگی دارد.

شایان ذکر است که بگوییم سطح بالایی کلسترول با خطر کاهش قلب و عروق خونی همراه می شود.

HDL یک لیپوپروتئین (ترکیبی از چربی و پروتئین) موجود در خون است. به این پروسه کلسترول “خوب” می گویند. زیرا کلسترول اضافی را از خون برداشته و به کبد می رساند. سطح بالای HDL مربوط به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی می باشد.  در حالی که لیپوپروتئین با چگالی بالا (LDL) کلسترول بد را تشکیل می دهد.

لیپوپروتئین سطح بالا با افزایش خطر بیماری قلبی و عروقی، از جمله بیماری عروق کرونر، حمله قلبی و مرگ مرتبط است. کاهش میزان LDL یک هدف اصلی برای کاهش کلسترول می باشد.

آزمایش چربی خون طبیعی

کمتر از 70 mg / dL برای کسانی که مبتلا به بیماری قلب و رگ های خونی هستند و برای سایر بیماران مبتلا به بیماری های قلبی بسیار بالا ، افرادی که مبتلا به سندرم متابولیک هستند.

کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر برای بیماران پر خطر (مثلا بعضی از بیماران مبتلا به عوامل خطر بیماری قلبی متعدد)

کمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر برای افرادی که در معرض خطر کمبود عروق کرونر هستند.

آزمایش-چربی-خون

طرز آزمایش چربی خون

خون باید پس از 12 ساعته (بدون غذا یا نوشیدن، به جز آب) جمع آوری شود. برای دقیق ترین نتایج، حداقل دو ماه پس از حمله قلبی، جراحی، عفونت، آسیب یا حاملگی برای کنترل میزان LDL صبر شود.

تری گلیسرید (TG)

این عارضه اکثرا در بیماران چاق یا دیابتی رخ می دهد علت ایجاد تری گلیسرید نوشیدن بی رویه ای  الکل می باشد.

کاندیدای آزمایش چربی خون چه کسانی هستند؟

انجام آزمایش چربی خون برای افرادی که بین 40 تا 75 سال می باشند باید انجام گیرد و تکرار را پزشک تجویز می نماید.

افرادی که هر 12 ماه یک بار اگر داروهای کاهش کلسترول را مصرف می کنند.

هر کودکی که والدینش با کلسترول بالا (FH) ارثی هستند را باید انجام دهد.

افرادی که بستگان درجه اول فرد مبتلا به  چربی خون می باشند.

این آزمایشات فقط باید توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی و آزمایشگاه های خوب و مجهز صورت گیرد. مهم است که نمونه خون را با خیال راحت انجام نمایید و به درستی کار و نگهداری تجهیزات تست صورت گیرد.

نمونه ای از ورید معمولا برای انجام یک پروفایل لیپید کامل (برای پیدا کردن سطح کل چربی خون) گرفته می شود. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود که در آن تجزیه و تحلیل صورت گیرد و نتایج معمولا در عرض 48 ساعت در دسترس می باشد. آزمایشگاه خوب معمولا این تست را با کلسترول تام، کلسترول HDL، و غلظت تری گلیسیرید ارائه می دهند.

از دیگر روش های آزمایش چربی خون استفاده ازدستگاه تست مراقبت از مویرگی (pinprick) می باشد. آزمایش معمولا نیاز به یک قطره کوچک از خون دارد که معمولا از انگشت گرفته می شود. خون بر روی یک کاست یا نوار قرار می گیرد که به یک دستگاه کالیبراسیون یا متر وارد می شود. نتیجه در عرض چند دقیقه در دسترس است. این نوع آزمون ممکن است برای اهداف غربالگری نیز استفاده گیرد، این آزمایش معمولا برای پیدا کردن مقدار کلسترول و HDL وکلسترول در خون استفاده می شود.

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه در اصفهان

بدون نظر

درج دیدگاه شما