آزمایش غربالگری چیست؟

آزمایش-غربالگری-چیست؟

آزمایش غربالگری چیست؟

برای آزمایش غربالگری باید ناشتا بود؟
غربالگری جنین چیست؟
تست های غربالگری دوران بارداری کدامند؟

آزمایش غربالگری برای تشخیص اختلالات بالقوه سلامتی یا بیماری در افرادی که علائم بیماری ندارند انجام می شود. هدف تشخیص آن در این است که به تغییر شیوه زندگی یا مراقبت، کاهش خطر ابتلا به بیماری یا به اندازه کافی تشخیص داده تا بتواند آن را به طور موثر درمان کند, این آزمایش در یک آزمایشگاه خوب صورت می گیرد. تست های غربالگری تشخیصی نیستند، اما برای شناسایی یک زیر مجموعه از جمعیت مورد استفاده قرار می گیرند که باید آزمایش های بیشتری برای تعیین وجود یا عدم وجود بیماری داشته باشند.

چه زمانی تست غربالگری مفید است؟

آنچه که در آزمایش غربالگری ارزشمند است، توانایی آن برای شناسایی مشکلات بالقوه است، در حالی که نتایج نامشخص، مبهم و یا گیج کننده را به حداقل می رساند. گفته می شود که آزمایش های غربالگری در همه موارد 100٪ دقیق نیستند، معمولا آزمایش های غربالگری در زمان مناسب، همان طور که توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی توصیه می شود، ارزشمندتر از آن است که آن ها را در همه موارد نداشته باشند. با این حال، برخی از آزمایش های غربالگری، هنگامی که در افرادی که در معرض خطر بالا برای بیماری نیستند یا هنگام آزمایش برای بیماری های بسیار نادر، می توانند مشکلات بیشتری نسبت به آن ها ایجاد کند.

آزمایش-غربالگری-چیست؟

برخی از آزمایش های غربالگری رایج

اطمینان حاصل کنید که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در رابطه با زمان بندی مناسب و فرکانس تمام آزمون های غربالگری بر اساس سن، وضعیت کلی و تاریخچه پزشکی مشورت کنید. بعضی از نمونه های تست غربالگری مشترک عبارتند از:

اندازه گیری های کلسترول

کلسترول یک ماده مومی است که می تواند در تمام قسمت های بدن یافت شود. این پروسه کمک به تولید غشای سلولی، برخی از هورمون ها و ویتامین D می نماید. کلسترول در خون از 2 منبع به دست می آید: غذائی که می خورید و موادی که در کبد تولید می کنید. با این حال، کبد تمام کالری مورد نیاز بدن را تولید نخواهد نمود.

کلسترول و سایر چربی ها در جریان خون در قالب ذرات کروی، به نام لیپوپروتئین ها منتقل می شوند. 2 لیپوپروتئین های شناخته شده رایج ترین هستند لیپوپروتئین های چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد، و لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب است.

غربالگری کلسترول یا آزمایش چربی خون با استفاده از یک آزمایش خون انجام می شود. افرادی که اندازه گیری های کلسترول بالا از یک نمونه خون دارند، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (CVD) بالاتر از افرادی است که کلسترول در محدوده طبیعی دارند. مطالعات نشان داده است افرادی که دارای کلسترول بالا هستند می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را با کاهش کلسترول خود کم کنند. مهم است که درک کنیم که افراد حتی می توانند از بیماری قلبی حتی با سطح کلسترول در محدوده طبیعی برخوردار باشند.

آزمایش خون مخفیانه مدفوع

خون مخفی در مدفوع توسط تجزیه و تحلیل میکروسکوپی و یا آزمایش های شیمیایی برای هموگلوبین (خون) در مدفوع تشخیص داده می شود. افراد مبتلا به خون در مدفوع آن ها ممکن است رشد سرطانی نشان دهنده سرطان کولورکتال باشد. آزمایش نیاز به جمع آوری 3 نمونه مدفوع که تحت میکروسکوپ برای بررسی خون است را می نماید. مهم است که درک کنیم هنگامی که خون در یک نمونه مدفوع وجود دارد، می تواند به علت عوامل غیر انعقادی مانند داروهای خاص یا غذاها، خونریزی های دستگاه گوارش یا هموروئید ایجاد شده باشد. این تست توصیه می شود از 50 سالگی توسط سازمان های بسیاری از جمله انجمن سرطان شروع شود.

آزمایش پاپ اسمیر

پاپ اسمیر نمونه هایی از سلول های گرفته شده از دهانه رحم در زنان است تا تغییرات سلولی نشان دهنده سرطان گردن رحم را بررسی نماید. پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری مهم در خانم های مبتلا به سکته فعال در سن 65 سالگی است که برای تشخیص سرطان در مرحله ای که اغلب هیچ علائمی وجود ندارد، صورت می گیرد. بعضی از سازمان ها همچنین غربالگری HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) را در برخی از جمعیت ها در طول پاپ اسمیر توصیه می کنند.

آنتی ژن خاص پروستات  (PSA)

این آزمایش خون سطح آنتی ژن پروستات (PSA) را در خون اندازه گیری می کند. آنتی ژن ها ماده ای هستند که پاسخ های سیستم ایمنی بدن را می یابند. سطح آنتی ژن خاص پروستات می تواند در حضور سرطان پروستات افزایش یابد.

آزمایش PSA برای همه مردان توصیه نمی شود و اختلاف قابل ملاحظه ای در مورد نقش آزمایش PSA وجود دارد. مزایا و معایب غربالگری PSA باید همیشه قبل از آزمایش با پزشک مطرح شود. بعضی از معیارها شامل تست های غیر ضروری و رویه ها، هزینه های غیر ضروری و افزایش اضطراب می باشند.

ماموگرافی

بسیاری از سازمان ها از جمله USPSTF توصیه می کنند که غربالگری ماموگرافی برای سرطان سینه هر یک سال بعد از 50 سالگی انجام شود. این آزمایش با پیوند بالینی انجام خواهد شد.

برخی از خدمات آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر

آزمایش تیروئید

تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش های قبل از ازدواج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه در اصفهان

بدون نظر

درج دیدگاه شما